Bob Dylan

Gdzie jest Szekspir? (Mało popularne piosenki znanych wykonawców cz.10)

Bob Dylan „Stuck Inside of Mobile With the Memphis Blues Again” / „One of Us Must Know”

A więc stało się – Dylan dostał z dawna wyczekiwanego Nobla. W krótkim czasie temat opanował wszystkie serwisy informacyjne – w końcu modne stało się obnoszenie się ze znajomością dzieł mistrza.

Jedak gdy emocje już opadły (jak po wielkiej bitwie kurz:) wyraźnie widać jak ubogie wyobrażenie o twórczości Dylana mają mainstreamowe media. Wszędzie przewijał się jeden zestaw utworów – „Blowin in The Wind” Like a Rolling Stones”, „Knocking on the Heaven’s Door”, „The Times They Are a-Changin’ „, „Along The Watchtower”, czasem dokładano do tego „Mr. Tambourine Man”, „Just Like a Women” czy „Hurricane”. Jednak największych twórców można rozpoznać nie po najpopularniejszych ale po ich dziełach z drugiego czy trzeciego szeregu – a tych Dylan miał wyjątkowo dużo.

Gdyby spojrzeć tylko na te 3-4 najpopularniejsze albumy Dylana to poza highlightami mieszczą one multum znakomitych tracków. Spójrzmy na takie „Blonde on Blonde” gdzie oprócz takich evergreenów jak „Just Like A Woman”, „I Want You” czy „Rainy Day Woman No. 12 & 35” pojawiają się tu m.in. „Stuck Inside The Mobile With The Memphis Blues Again” i „Sooner or Later (One of Us Must Know)”, które od dawna należą do ścisłego topu moich prywatnej listy utworów Dylana.

Pierwszy to niezwykle melodyjny i energetyczny blues z enigmatycznym bitnikowym tekstem o świecie załamującym się w swoich podstawach. Drugi to najwyraźniejszy przykład słynnego dylanowego zaciągania („Oooooooo! Sooooooner or laaaater one of us must knoooooow!”), tyle razy parodiowanego przez innych artystów.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s